Paieška

2011-11-02 12:07

Sraigių ūkis: nelengva, bet pelninga

Kilogramas sraigių kainuoja nuo 2 iki 12 eurų

Kilogramas sraigių kainuoja nuo 2 iki 12 eurų

„Tiems, kas nori auginti sraiges, pirmiausia būtina susirasti sraigininką, kuris konsultuos nuo sraigyno įrengimo iki pirmosios produkcijos pardavimo“,  - sako sraigių fermos savininkas Virgis Baltbarzdis , paklaustas, ką svarbiausia žinoti norintiems pradėti auginti sraiges.  Į sraigių ūkį  Kaišiadorių rajone, Eigeniškių kaime jis įsisuko prieš ketverius metus.

Auginti sunku, realizuoti lengva

 „Lengvų pinigų sraigių versle nėra. Tai – protiškai sunkus darbas. Sraigės yra mažos, tai – ne karvė ir ne kiaulė, iš kurių elgesio matosi pablogėjusi sveikata. Sraigė neparodo. Jei serga – įlenda į savo kiautelį ir niekas negali žinoti, kaip ji jaučiasi. Internete daugybė informacijos, jog sraigių auginimui nieko nereikia. Reikia. Ir labai daug“, - pasakoja ūkininkas. 

Vienas svarbiausių sėkmės garantų sraigių ūkyje – pirminės investicijos. Sraigėms augti būtini keturi faktoriai: šviesa, ventiliacija, vanduo ir šiluma. Norint juos užtikrinti, būtini geri įrengimai, todėl  sraigyno paruošimas reikalauja nemažai išlaidų. Pavyzdžiui, penkiasdešimties kvadratinių metrų patalpos parengimas kainuoja per šimtą tūkstančių litų, o norint auginti sraiges privaloma turėti mažiausiai 20 – 25 arus žemės.

Ūkininkai pasakoja, jog pradėję verslą manė, kad sunkiausia rasti pirkėjus ir parduoti produktą.  „Realizacija sraigių versle yra pats lengviausias dalykas, sunkiausias – auginimo procesas. Netiesa, jog norint auginti sraiges pakanka garažiuko ar rūselio. Sraigės yra labai jautrios aplinkai, gležnos“, - sako sraigininkas Virgis.

Šiuo metu sraigės miega

Šiuo metu sraigės miega

Pataria pradžiamoksliams

Paklaustas, kaip jo nuomone sraigių ūkių verslas vystysis Lietuvoj, Virgis nusijuokia:  „Šiais metais mūsų ūkį aplankė apie du šimtai žmonių, norinčių auginti sraiges. Tai kaip manote, kokios sraigininkystės perspektyvos Lietuvoje?“.

Ūkininkai sako, jog nauji sraigininkai Lietuvoje jiems – ne konkurentai, o partneriai. Kuo daugiau žmonių Lietuvoje užsiims sraigininkyste, tuo daugiau produkcijos bus pagaminama ir eksportuojama, o tai reikš, kad Lietuva galės diktuoti kainas sraigių rinkoje.

„Tie, kurie nori pradėti auginti sraiges, gali kreiptis į mūsų ūkį. Nors viena motininė sraigė pas mus kainuoja brangiau negu kitur, bet mes naujai atėjusį sraigininką konsultuojame nuo sraigyno įrengimo iki pirmojo pardavimo“, - teigia sraigių fermos  savininkas.

Sraigininkas akcentuoja, jog be vizualinės, apčiuopiamos informacijos išauginti sraiges – neįmanoma. Nepakanka perskaityti knygą, informaciją internete, peržiūrėti keletą laidų – reikia apsilankyti ūkyje, pamatyti savo akimis, pačiupinėti. 

Sraigės miega, tačiau darbai nesustoja

„Kalbantis su žmogumi, kuris sraiges augina per keturiasdešimt metų, ir paklausus, ar jis jau viską žino, sraigininkas  nusijuokia ir teigia, jog ir mirdamas visko nežinos“, - pasakoja sraigių augintojas.

Sraigių auginimas – šeimos verslas, nes norint, kad viskas sektųsi gerai, informaciją apie šiuos moliuskus reikia kaupti daugybę metų. Virgis Baltbarzdis teigia, jog galėtų parduoti savo ūkį, tačiau yra tikras, jog po mėnesio jis sužlugtų. „ Aš galiu prižiūrėti, susakyti visas smulkmenėles, bet ūkis daugiau nei mėnesį negyvuos“, - sako ūkininkas.

Didžiausias darbo sezonas sraigių ūkyje – nuo sausio iki gegužės mėnesio. Tuo metu vyksta sraigių dauginimasis, mažiukų perėjimas bei auginimas iki išleidimo į voljerą. Pagrindiniai darbai sraigyne – surinkti kiaušinėlius, juos atrinkti, auginti, prižiūrėti. „Šiuo metu sraigės miega. Miega tris – keturis mėnesius, kol yra pažadinamos. Žadinama didinant šilumą, drėgmę patalpoje“, - pasakoja Virgis.

Tado Vasiliausko nuotr.

Tado Vasiliausko nuotr.

Uždavinys – kiekybė ir kokybė

Vyras pasakoja, jog jų ūkio tikslas – kiekybė ir kokybė. Kai jį pasieks, galės bendradarbiauti su užsieniečiais. Dabar, nors ir yra gerą vardą turintis ūkis, vis dar laikomas trečiarūšiais. „Pasaulyje yra ūkininkų, kurie augina sraiges chemikalų pagalba – labai greitai augančias ir labai gražiai atrodančias.  Bet nepilnavertiškas. Prancūzijoje vykusioje sraigių augintojų konferencijoje, į kurią buvau pakviestas,  priėjome  išvados, jog svarbiausia siekti kokybės, griežtinti sraigių ūkių kontrolę“, - dalinasi prisiminimais sraigių augintojas. 

Ūkininkai teigia, jog sraigių auginimas – labai pelningas verslas.  Kilogramas sraigių kainuoja nuo 2 iki 12 eurų (priklauso nuo kokybės, pirkėjų), o iš  Virgio ir Ingos ūkio pernai buvo nupirkta 10 tonų produkcijos. „Dar 2 tonos motininių sraigių – šaldytuvuose – skirtos norintiems sraigių verslą pradėti žmonėms“, - patikslina Inga, kuri tvarko ūkio finansinius reikalus. Ūkininkai prasitaria, jog ruošiasi plėsti ūkį mat gavo paramą iš Nacionalinės mokėjimų agentūros.

Sraigės auginamos ne tik maistui

 Virgis patikino, jog sraigės naudojamos ne vien maistui. „Maistui naudojama tik apie dvidešimt – trisdešimt procentų.  Sraigių gleivės – viena kosmetikos sudedamųjų dalių,  mėsa naudojama ne tik žmonių maistui, bet ir gyvūnų pašarams, iš kiauto – kalcio šaltinio – gaminami tiek papildai gyvūnams, tiek vaistai žmonėms“, - dalijasi žiniomis ūkininkas. 

Paklausti, ar patys mėgsta valgyti sraiges, ūkininkai patikino, jog mėgo jas dar prieš pradėdami auginti.  „Tačiau sraiges gaminti sudėtinga. Ir vaikai dar nevalgo – per maži“, - šypsojosi Inga.

Vardas:*

El. paštas:
Komentaras:*

Žemės ūkis

Informacija kasdien

Vardadieniai

Povilas, Viltenis, Žiedė

TV programa

       
       

Kainos

Degalai

Valiutos

2015-01-25
Valiutos_usd
USD     0.8607 LT
valiutos_eur
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP     1.3082 LT

Daugiau...

Žaliavos

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
45.29   bar.
Dujos
Arrow up
2.99   MMBTU
Auksas
Arrow down
1292.6   oz